בחר את הסגנון שלך

בחר הפריסה שלך

סכמת צבעים

פעילויות מהנות לילדים ליום העצמאות

ביום העצמאות יפתחו בכל רחבי הארץ אתרי מורשת רבים. כל האתרים יחדיו מספרים את סיפורה של מדינת ישראל, כאשר כל אחד מהם מדגיש דבר ייחודי, השזור בהיסטוריה העשירה שלה. בחלק מהאתרים הילדים המבקרים ישתתפו בחידונים ומשחקים משפחתיים, בסיור מודרך, בסדנאות יצירה ובתצפיות יפות ומעניינות. בסיורים ופעילויות אלו ילמדו הילדים על אירועים הקשורים בהקמת המדינה, המאבקים וההצלחות. הביקורים באתרי המורשת במהלך יום העצמאות הינם בחינם. הנה מספר דוגמאות:

בית העצמאות –  שם הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל ובו נחתמה מגילת העצמאות ב-ה' אייר תש"ח 14.5.1948. במקום אפשר להאזין לקלטות היסטוריות של הטקס ולצפות בתמונות, המתעדות את האירוע החשוב הזה. הביקור בבית העצמאות, שבתל אביב, מתאים לכל המשפחה והוא ללא ספק דוגמא לפיסת היסטוריה חשובה.

המוזיאון הימי הלאומי – מלמד על אלפי שנים של היסטוריה ימית. יש בו דגמים מרהיבים של אניות, כלי נשק, מכשירים לניווט בים ועוד ממצאים ארכיאולוגים ימיים מעניינים. המוזיאון נמצא בחיפה.

 

מרכז המבקרים של בנק ישראל – ממוקם בתל אביב ופתוח גם הוא למבקרים במהלך יום העצמאות. במקום מתקיימות תערוכות, הדרכות ומוקרנים סרטים המסבירים לילדים ולמשפחותיהם על הדרך בה מונפק הכסף, על השטרות, על תפקיד בנק ישראל ואיך הוא שומר על כלכלת המדינה. הביקור במרכז הוא בחינם, מתאים לילדים מגיל 8 .

בסיסי צה"ל – גם צה"ל פותח בסיסים מסוימים לביקורים, בסיסים המושכים אליהם רבים בכל שנה ביום החשוב והמיוחד הזה.  לדוגמא: בסיס חיל האוויר "רמת דוד" ע"ש עזר ויצמן שעמק יזרעאל. הילדים ייהנו שם ממטס אווירי ואווירובוטיקה. תהיה במקום הופעה של להקת חיל אויר וגם מספר  תערוכות מעניינות. גם בבסיסי חיל האוויר "תל נוף" ליד גדרה ו"חצרים" ליד באר שבע יהיה מטס, טיסות ראוה, תערוכות ותצוגות מרהיבות. בסיס ים סוף באילת יפתח הוא הוא למבקרים. במקום יראו הילדים אמצעי לחימה ימיים, כלי שיט וצלילה. חיל הים והמשטרה ישוטו בשיט תצוגה לאורך החופים באילת וימחישו לצופים בשיט את העוצמה, את הפאר ובעיקר גם את הגאווה הגדולה שלהם לשרת את מדינת ישראל.

 

מפגני צניחה – בשלושה מקומות יוכלו המשפחות המעוניינות בכך לצפות במפגן צניחה מיוחד לכבוד יום ההולדת ה-70 למדינה: בטיילת בטבריה, בחוף דדו בחיפה ובחוף גורדון בתל אביב. 100 מפקדים וחיילים יוצנחו במפגן מרהיב.

פעילות משפחתית יחד עם הילדים – דרך נוספת מהנה וחינוכית להעסיק את הילדים ביום העצמאות היא במסגרת פעילות משפחתית בבית, ליד ארוחת "על האש" או בפיקניק עם המשפחה והחברים. במפגש המשפחתי החגיגי כדאי להדגיש בסיפורים את חשיבות יום העצמאות, להזכיר את ראשי הממשלה לדורותיהם ואת נשיאי ישראל. אפשר לספר על הכרזת המדינה והקשיים של המדינה שבדרך ולדבר על אהבת הארץ וחשיבות מדינת ישראל לעמנו. פעילות יפה ומאתגרת היא חידון ליום העצמאות לילדים. חידון יום העצמאות יכול להיות מותאם לגילאים שונים. אפשר להכין משחק קופסא שיכיל רשימת אירועים היסטוריים הקשורים למדינה, שאירעו בשנים מסוימות ועוד. הילדים המשתתפים בחידון ליום העצמאות יזהו את האירוע ויספרו עליו. אחר כך ישתתפו בחידון נוסף לזיהוי סמלי המדינה כמו: מנורה, מגן דוד, כובע טמבל, כותל מערבי, ירושלים ועוד, וצביעתם, על גבי דפים שהוכנו מראש. גילאים אחרים יוכלו להכין פאזלים של סמלי המדינה השונים אותם הם יצטרכו להרכיב בעבודה מקבוצתית משותפת (או כבודדים על פי בחירתם). אין ספק שפעיות חינוכית זו תתרום לחיבור הילדים לארץ.

אין תגובות

רשם המילים שלך

לראש הדף